Co oznacza ból pleców w ciąży?

Dodaj do ulubionych

Ból pleców w ciąży jest normalnym choć nie przyjemnym objawem. 25% kobiet odczuwa bólu pleców w ciąży. Jeżeli ciąża jest planowana, warto przynajmniej kilka miesięcy wcześniej zadbać o aktywność ruchową, gdyż u kobiet sprawnych ruchowo bóle pleców występują znacząco rzadziej. W badaniach 301 ciężarnych Gutke i wsp. wyodrębnili cztery podgrupy kobiet: 116 (38%) bez bólu w dolnej części pleców, 99 (33%) z bólem obręczy miednicy, 32 (11%) z bólem lędźwiowym kręgosłupa oraz 54 (18%) z bólem o charakterze mieszanym, czyli i obręczy miednicy i bólem lędźwiowym.

Przyczyny bólu pleców w ciąży

Dlaczego w ciąży odczuwamy ból kręgosłupa zlokalizowany w dolnej części pleców. Powiększanie się brzusznego regionu tułowia łączy się ze zmianą położenia środka ciężkości (znajdującego się na wysokości 2 kręgu krzyżowego) w kierunku do przodu. Zwiększa się napięcie opon mózgowo- rdzeniowych i struktur podstawy czaszki. Ponieważ układ ruchu w sposób naturalny poszukuje równowagi, zmiana położenia miednicy wywołuje kompensacyjne odchylenie górnego tułowia, indukowane przez mięśnie grzbietu.

Wiąże się to z pogłębieniem krzywizny lordozy lędźwiowej i spłaszczeniem kifozy piersiowej. Łopatki i głowa dla zachowania balansu pochylają się do przodu (pogłębiona protrakcja). Kończyny dolne rotują się na zewnątrz, kolana przeprostowują, stawy skokowe delikatnie uginają podeszwowo, zaś stopy spłaszczają. Utrwalenie takiej statyki ciała łączy się z pozycyjnym wzmożeniem napięcia mięśni, m. in. prostowników grzbietu, czworobocznych i równoległobocznych grzbietu, podpotylicznych, piersiowych mniejszych i większych, biodrowo- lędźwiowych, prostych uda i łydek. Grupy te w związku z ograniczeniem przepływu krwi prezentują zaburzenia troficzne, skłonność do skurczów (na które nakładają się w znacznym stopniu zaburzenia w gospodarce mineralnej ustroju, głównie zwiększające się wraz ze wzrostem łożyska zapotrzebowanie na magnez) i bolesność. Ta sytuacja otwiera wrota dla bólu pleców, bólu kręgosłupa lędźwiowego

Ból pleców w ciąży a aktywność zawodowa

Dolegliwosci bólowe w ciąży zlokalizowane w rejonie krzyża (nieswoiste bóle krzyża) - Zmiany biomechaniczne dotyczące postawy ciała przyszłych mam mogą nasilać się także podczas wykonywania pewnych czynności zawodowych. Paul i wsp. porównywali jakość postawy stojącej w środowisku pracy u 27 kobiet w zaawansowanej ciąży i połogu. Dwukrotnie zbadano również 10 kobiet z grupy kontrolnej, nie będących w ciąży, w tym samym odstępie czasowym. Kobiety wykonywały czynności montażowe. Postawę ciała rejestrowano za pomocą fotografowania. Zaobserwowano, iż kobiety ciężarne stały w większej odległości od stanowiska pracy, wysuwając biodra w tył. Zauważono również zwiększone pochylenie tułowia w przód, wzmożone zgięcie w stawach barkowych oraz wysunięcie kończyn górnych. Jeżeli zaś umożliwiono badanym samodzielny wybór wysokości stanowiska pracy, różnice dotyczące postawy spowodowane ciążą były niewielkie lub nieobecne. Autorzy pracy zwrócili uwagę na konsekwencje biomechanicznego obciążenia układu mięśniowo- szkieletowego oraz ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych wskutek zmian postularnych spowodowanych ciążą, które mają miejsce w warunkach pracy. Jednocześnie zasugerowali, że możliwość dostosowania stanowiska pracy może zapobiec wystąpieniu niektórych dolegliwości jak bólu pleców (nieswoiste bóle krzyża)

Ból pleców w ciąży a objawy rwy kulszowej

Ciąża sprzyja wystąpieniu pewnych przykrych jednostek chorobowych, takich jak zespół mięśnia gruszkowatego (objawy rwy kulszowej, czyli bólu na przebiegu nerwu kulszowego, jednak bez widocznej wyraźnej dysfunkcji krążka międzykręgowego),

Zespół górnego otworu piersiowego TOS

Zespół górnego otworu piersiowego TOS(thoracic outlet syndrom, zaciskanie naczyń krwionośnych i nerwów, schodzących na kończynę górną w szczelinie mięśni pochyłych, przestrzeni żebrowo - obojczykowej i kruczo-piersiowej pomiędzy wyrostkiem kruczym łopatki a ścięgnem mięśnia piersiowego mniejszego), zespół cieśni kanału nadgarstka (zaburzenie krążenia w obrębie ręki, kiedy to krew pod wyższym ciśnieniem tętniczym napływa przez ograniczony prześwit naczyniowy do ręki, jednak niższe ciśnienie żylne, zwłaszcza w trakcie intensywnej pracy ręką, w nocy lub w pozycjach niskich, nie pozwala na efektywny odpływ, powodując wzrost ciśnienia wewnątrz tkanek, niedotlenienie mięśni i nerwów oraz bolesność).

Sposoby na ból pleców w ciąży

- Masaż - Przyszłe mamy chętnie poddają się masażowi relaksacyjnemu napiętych mięśni co daję ulgę bolącym plecom.

Masaż w ciąży - przeciwwskazania

- Należy pamiętać, iż niektóre formy masażu, zwłaszcza grzbietu i stóp, mogą wywołać reakcje odruchowe, stymulujące czynność porodową. Jest to szczególnie niebezpieczne po 7 miesiącu ciąży, gdyż schodząca w dół główka dziecka i tak stymuluje macicę do skurczów, które często występują naturalnie w formie skurczów przepowiadających, nie powinno się natomiast intensyfikować ich częstotliwości i natężenia.

Prawidłowa technika wstawania 

- Przy bólu pleców w ciąży zwracamy uwagę na technikę wstawania. Przy unoszeniu tułowia,  przewracamy się na bok i odpychamy rękami (np. przy wstawaniu z łóżka- technika znana osobom z problemami kręgosłupa lędźwiowego) lub przechodzimy do klęku i wstajemy z tej pozycji. 

- Obuwie w ciąży - zadbaj o prawidłowe obuwie wybieraj te na płaskiej podeszwie. Buty na obcasach są nie tylko niezdrowe, ale też niebezpieczne

- Zrelaksuj się - kąpiel w wannie zrelaksuje mięśnie przykęgosłupowe pomagając zniwelować ból pleców.

 

Kiedy ból pleców w ciąży jest niebezpieczny?

Jeśli dolnym odcinku pleców (część lędźwiowa kręgosłupa) odczuwasz promieniujący pulsujący ból i pomimo odpoczynku nie czujesz poprawy– ten ból pleców w ciąży może być spowodowany skurczami macicy. Nie czekaj aż minie koniecznie zgłoś się do lekarza.

 

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑