Oblicz BMI

Klasyfikacja Wskaźnik masy ciała (kg/m2) Ryzyka choroby
Ekstremalne szczupłość Mniej niż 16 Wysoki
Szczupłość Mniej niż 18,5 Zwiększona
Normalna waga 18,5 do 24,9 Niski
Nadwaga 25,0 do 29,9 Zwiększona
Klasa otyłych 1 30,0 do 34,9 Wysoki
Klasa otyłych 2 35,0 do 39,9 Wysoki
Klasa otyłych 3 (otyłości) 40 lub więcej Bardzo wysoka

 

Czy wskaźnik BMI jest dobry dla wszystkich?

Badanie BMI jest odpowiednie dla osób w wieku 18 lat i powyżej. Kobiety ciężarne lub karmiące piersią lub osoby poważnie chore nie powinny korzystać z kalkulatora BMI. Dotyczy to również osób bardzo umięśnionych, np. sportowców i kulturystów. W odniesieniu do masy zdrowych ludzi w wieku 65 lat, wynik może być nieco wyższy od wartości wymienionych powyżej.

Otyłość brzuszna - pomiar talii Tkanka brzuszna zwana wisceralną odkładająca się wokół narządów wewnętrznych to kluczowy temat mający związek z różnego rodzaju problemami zdrowotnymi w o wiele większym stopniu niż tkanka podskórna, którą możesz chwycić ręką. Otyłość centralna (brzuszna) wiąże się ze statystycznie wyższym ryzykiem chorób:choroba serca, wysokie ciśnienie krwi, niektóre rodzaje raka, cukrzyca typu 2, insulino oporność, wysoki poziom trój glicerydów, niski poziom lipoprotein o wysokiej gęstości (HDL) – dobrego cholesterolu, zespół metaboliczny, bezdech Wraz ze wzrostem obwodu talii do bioder i całego obwodu talii, zwiększa się ryzyko śmierci. Obecnie uważa się, że tłuszcz magazynowany w jamie brzusznej jest największym zagrożeniem dla zdrowia. Badania US ogłoszone w maju 2010 Annals of Neurology przeprowadzone na ponad 700 dorosłych dowodzą, że zwiększone ilości trzewnej tkanki tłuszczowej, niezależnie od masy całkowitej, były powiązane z mniejsza objętością mózgu i zwiększonym ryzykiem demencji starczej.

ZMIERZ OBWÓD PASA Do pomiaru obwodu talii, należy użyć centymetra krawieckiego. Zacznij od góry z kości biodrowej, a potem przesuń na - poziom pępka. Upewnij się, że centymetr nie jest zbyt napięty i jest ustawiony równolegle do podłogi. Nie wstrzymuj oddechu podczas pomiaru.

Klasyfikacja ryzyka chorób układu krążenia, cukrzycy i nadciśnienia Mężczyźni Kobiety
  cm cm
Niski < 94 < 80
Zwiększona > 94 > 80
Znacznie wzrosła > 102 > 88
Powrót ↑