Terapia testosteronowa zwiększa popęd seksualny u mężczyzn

Dodaj do ulubionych

Zakrojone na szeroką skalę badanie z wykorzystaniem placebo wykazało, że testosteron poprawia popęd seksualny oraz minimalizuje ryzyko zaburzeń erekcji 

Mężczyźni w podeszłym wieku legitymujący się niskim libido oraz poziomem testosteronu wykazywali większe zainteresowanie współżyciem oraz większe zaangażowanie seksualne po terapii testosteronowej. Rzeczone obserwacje są wynikiem eksperymentu, którego rezultaty opublikowano w Magazynie Towarzystwa Endokrynologicznego – „Endokrynologia Kliniczna i Metabolizm”.  

Opisywany eksperyment był największym przeprowadzonym na chwilę obecną badaniem tego typu. Analiza funkcji seksualnych była elementem serii siedmiu badań mających na celu określenie efektywności terapii hormonalnej u osób powyżej 65. roku życia, u których dodatkowo zidentyfikowano niski poziom testosteronu. Badanie finansowane było przede wszystkim z funduszy Narodowego Instytutu Zdrowia.  

Testosteron to kluczowy hormon męski pozwalający na utrzymanie na odpowiednim poziomie popędu seksualnego, zdolności erekcji oraz ilości wytwarzanego przez organizm nasienia. Wytyczne opracowane przez Towarzystwo Endokrynologiczne zalecają stosowanie terapii testosteronowej celem leczenia mężczyzn, u których zdiagnozowano obniżony poziom androgenu lub testosteronu. Pierwszy z problemów prowadzić może do poważnych zaburzeń seksualnych.  

Na przestrzeni ostatnich 15 lat, terapia testosteronowa zyskała wśród pacjentów ogromną popularność. Warto wiedzieć, iż poziom testosteronu ulega ograniczeniu wraz z postępującym procesem starzenia się. Jak wynika z opublikowanych statystyk, począwszy od roku 2000 liczba prowadzonych w Stanach Zjednoczonych terapii testosteronowych stale rośnie. Obecnie jest ona czterokrotnie wyższa niż na początku opisywanego okresu. Dane takie podano w roku 2014 w magazynie Endokrynologia Kliniczna i Metabolizm.  

 

"Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że niski poziom testosteronu jest jedną z przyczyn obniżonego libido oraz zaburzeń seksualnych u mężczyzn" powiedział autor badania, lekarz Glenn R. Cunningham z Uniwersytetu Medycznego Baylor oraz Centrum Medycznego Św. Łukasza w Houston. "Osoby cierpiące na nadmienione problemy należy przebadać pod kątem poziomu testosteronu."

Celem badania było poddanie analizie efektywności terapii testosteronowej. Nie było one zorientowane na identyfikację korelacji pomiędzy poziomem testosteronu a problemami układu sercowo-naczyniowego czy rakiem prostaty.  

Badanie, w ramach którego wykorzystano także placebo, pozwoliło na określenie wpływu terapii testosteronowej na sprawność seksualną 470. mężczyzn. Zgłosili się oni do eksperymentu poprzez 12 akademickich centrów naukowych. Badani mieli co najmniej 65 lat oraz legitymowali się niskim poziomem testosteronu. Wszyscy respondenci pozostawali w związkach heteroseksualnych.

Podczas trwającego rok badania, mężczyznom podawano żel testosteronowy lub placebo aplikowane na skórę. Co 3 miesiące respondenci odpowiadali na pytania dotyczące sprawności seksualnej zawarte w kwestionariuszu.  

U badanych, którym podawano testosteron zauważalnie poprawiło się libido oraz wartość 10 z 12 wskaźników seksualnych, włączając w to regularność współżycia, masturbacji, czy też nocnych erekcji. W przypadku osób przyjmujących placebo nie odnotowano poprawy sprawności seksualnej.

"Jeżeli chodzi o osoby starsze zmagające się z obniżonym poziomem testosteronu, przeprowadzona terapia hormonalna zauważalnie poprawia sprawność seksualną" podsumował Cunningham.

Autor: Stylnazdrowie.pl

comments powered by Disqus

Powrót ↑