Jak dochodzi do depresji poporodowej i czy można jej zapobiec?

Dodaj do ulubionych

Depresja poporodowa – to silny epizod depresyjny rozpoczynający się w ciągu 4 tygodni po porodzie. Baby blues to główny czynnik ryzyka rozwoju depresji poporodowej – można go traktować jako fazę zwiastującą depresję poporodową. W ciągu pierwszego tygodnia po porodzie nawet 70% kobiet może doświadczyć objawów baby blues. Zdecydowana większość z nich szybko wychodzi z tego stanu, podczas gdy blisko 13% może zapaść na depresję poporodową wymagającą leczenia klinicznego.

Objawy depresji poporodowej

Większość kobiet po porodzie może doświadczyć objawów takich jak, spadek masy ciała, problemy ze snem czy braku ochoty na seks. Objawy te, są jak najbardziej naturalne i w ciągu kilku miesięcy po porodzie ustają. Depresja poporodowa daje inne symptomy. Charakterystyczne objawy depresji poporodowej które powinny nas zaniepokoić to:

- Osłabienie emocjonalnej więzi z dzieckiem 

- Brak zainteresowania dzieckiem

- Skrajne zamartwianie się zdrowiem dziecka, pomimo iż nie ma ku temu powodów

- Myśli dotyczące skrzywdzenia dziecka ( myśli muszą być egodystoniczne

- Myśli, dotyczące zabicia dziecka (mogące prowadzić do określonych zamiarów)

 

Jak można zapobiec depresji poporodowej?

Julia Sacher z the MPI for Human Cognitive and Brain Sciences w Lipsku i Jeffrey H. z the Centre for Addiction and Mental Health w Toronto, Kanada, zaobserwowali wzrost poziomu enzymu MAO-A w mózgu kobiet bezpośrednio po urodzeniu dziecka i zaproponowali nowy, neurobiologiczny model baby blues.

 Wyniki badania opisano w the Archives of General Psychiatry (26 maja 2010).

Dla większości kobiet urodzenie dziecka to jeden z najbardziej wyczerpujących, ale i najszczęśliwszych momentów w ich życiu. Dlatego tak trudno zrozumieć dlaczego ¾ kobiet ma obniżony nastrój po porodzie cierpiąc na: wszechogarniający smutek, huśtawki nastrojów, lęki, bezsenność, brak apetytu i rozdrażnienie. Przez wiele lat przyczyny tej sytuacji były nieznane. Wiadomo było tylko, że w ciągu 3-4 dni po porodzie poziom estrogenu spadał 100-krotnie, a nawet 1000-krotnie.

Obecne badania pokazują, że proporcjonalnie do spadku estrogenu rośnie poziom enzymu o nazwie monoaminooksydaza (MAO-A) w mózgu kobiety. Ten enzym występuje w wyższym stężeniu w komórkach glejowych i neuronach wydzielających monoaminę, gdzie rozkłada neuroprzekaźniki: serotoniny, dopaminy i norepinefryny. Neuroprzekaźniki odpowiadają za transmisję sygnałów pomiędzy komórkami nerwowymi i wpływają na nastrój. Ich niedobór powoduje uczucie smutku, a następnie wysokie ryzyko depresji.

Dzięki pozytonowej tomografii emisyjnej – obrazowania pokazującego rozkład substancji radioaktywnych ulegających szybkiemu rozpadowi w organizmie – badacze zmierzyli w mózgu rozkład ligand, które wiążą się z monoaminooksydazą. Odkryto, że poziomy MAO-A były średnio 43% wyższe u kobiet, które dopiero co urodziły niż w grupie kontrolnej składające się z kobiet, które rodziły dawno temu, lub nie rodziły wcale. Tomografia wykazała wzrost MAO-A we wszystkich badanych obszarach mózgu, a najwyższe wartości osiągnięto 5 dnia po porodzie. Te wyniki odpowiadają faktom – nastrój świeżo upieczonych matek jest najgorszy właśnie tego dnia.

Baby blues można uważać za wstępną fazę depresji poporodowej. Z tej perspektywy zapobiegania symptomom depresyjnym w dniach następujących po urodzeniu dziecka może mieć ogromny wpływ na profilaktykę depresji poporodowej. Można próbować obniżyć wysoki poziom MAO-A wybranymi lekami lub zwiększyć stężenie poprawiających nastrój neuroprzekaźników monoaminowych. Oba sposoby mają na celu utrzymanie zrównoważonego poziomu neuroprzekaźników w mózgu po porodzie. Biorąc pod uwagę potrzebę wypracowania sposobów leczenia niezagrażających karmieniu piersią wydaje się, że obiecującą strategią mogłoby być podawanie suplementów diety we wczesnym okresie po porodzie w celu utrzymania równowagi monoaminy. To wymagałoby podawania takich suplementów, jak tryptofan i tyrozyna, z których organizm może wytworzyć serotoninę, norepinefrynę i dopaminę,

 „Uzyskane przez nas wyniki dają ekscytującą możliwość unikania poważnych stanów baby blues. To z kolej wpłynie na zapobieganie i leczenie depresji poporodowej” informuje Julia Sacher, główne autorka badania.

Autor: Stylnazdrowie.pl

Redakcja poleca
comments powered by Disqus

Powrót ↑