Wirus Zika - Wszystko co o nim wiemy

Dodaj do ulubionych

Wirus zika wzbudza na świecie coraz większy strach. W ubiegłym tygodniu ostrzeżenie o światowym zagrożeniu tym wirusem wydała Światowa Organizacja Zdrowia.  W naszym artykule znajdziesz informacje na temat wirusa zika, objawów i środków ostrożności które zmnimalizują ryzyko zachorowania.

Wirus Zika - Geneza choroby

Witus Zika po raz pierwszy został  wykryty w roku 1947. Wydawał się on wtedy całkowicie niegroźny. Po kilku latach zauważono jednak korelację pomiędzy rosnącą liczbą przypadków mikrocefalii a obszarami, gdzie zidentyfikowano obecność rzeczonego wirusa - między innymi w Polinezji Francuskiej. Gdy okazało się, że w rejonach Brazylii gdzie panował wirus Zika tysiące dzieci przychodzi na świat z małogłowiem, eksperci służby zdrowia zaczęli dawać wyraz swego zaniepokojenia.  

Powikłania

Planujesz upojne wakacje na Karaibach? Jeżeli jesteś kobietą w wieku reprodukcyjnym, powinnaś decyzję tę poważnie przemyśleć. Możesz bowiem narazić się na poważne ryzyko. Już wyjaśniamy dlaczego. Wirus zika najgoźniejszy jest kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. Liczba przypadków microfalii jest ścisle związana z przebytym przez matkę zarażeniem wirusem zika.

Mikrocefalia sprawia, że dziecko rodzi się z nieprzeciętnie małą główką oraz w pełni nierozwiniętym mózgiem. Choroba ta uznawana jest za początkowe stadium oraz przyczynę takich problemów zdrowotnych jak: opóźniony rozwój, ślepota, problemy ze słuchem, niski poziom IQ oraz zespół drgawkowy. To z kolei skutkuje wieloletnią, niekiedy trwającą całe życie, terapią.

Gdzie występuje wirus zika?

Na chwilę obecną wiemy, że moskity żyjące w krajach na terenie obydwu Ameryk przenosić mogą wirus Zika. Ryzyko jest równie wysokie na Wyspach Dziewiczych, na Karaibach oraz w Meksyku. Obecność wirusa odkryto we krwi, nasieniu, płynie owodniowym oraz komórkach mózgowych zainfekowanych noworodków. Okazuje się, że choroba może też być przenoszona drogą płciową.

Ryzyko zainfekowania płodu

Nie ustalono jednak jak duże jest ryzyko, że zarażona wirusem matka może zainfekować płód oraz jak śmiertelne mogą być efekty jego obecności w organizmie w zależności od trymestru ciąży. Infekcja wirusowa zwiększa ryzyko poronienia oraz wydania na świat dziecka z mikrocefalią. Nie opracowano także szczepionki na omawiany wirus.

Będąc pediatrą, stykam się z wieloma dziećmi cierpiącymi na choroby chroniczne oraz opóźnienie w rozwoju. Jak matka staram się jak najlepiej zrozumieć co przechodzą rodzice takich maluchów. Przerażający jest przede wszystkim fakt, iż u dzieci cierpiących na mikrocefalię znacznie skraca się średnia długość życia. Co gorsze, często muszą one zmagać się z problemami zdrowotnymi do końca swoich dni.  

 

Jak chronić nienarodzone dzieci przez wirusem?  

Planujesz upojne wakacje na Karaibach? Jeżeli jesteś kobietą w wieku reprodukcyjnym, powinnaś decyzję tę poważnie przemyśleć. Możesz bowiem narazić się na poważne ryzyko. Już wyjaśniamy dlaczego. 

 W przypadku, gdy jesteś kobietą w wieku reprodukcyjnym aktywną seksualnie, a dodatkowo nie stosujesz zabezpieczenia podczas stosunku - nie ryzykuj podróży do krajów, w których potwierdzono występowanie wirusa. Wycieczka nie jest moim zdaniem warta ryzyka. 

Jeżeli planujesz odbyć podróż do takiego kraju, a pozostajesz aktywna seksualnie i używasz zabezpieczenia – zachowaj ostrożność. Przeżywalność wirusa Zika we krwi wynosi nawet kilka tygodni. Specjaliści zalecają, aby po powrocie z wycieczki odczekać trzy do czterech tygodni przed podjęciem starań o dziecko. 

Podróżując do miejsc, gdzie ryzyko zarażenia wirusem jest wysokie, zadbaj o odpowiednią ochronę przed moskitami – stosuj środki owadobójcze oraz noś długie koszule i spodnie.

Pamiętaj, przezorny zawsze ubezpieczony! Do momentu, aż na temat wirusa Zika nie zostanie pozyskana większa ilość informacji, a naukowcom nie uda się opracować skutecznej szczepionki, staraj się unikać podróży do miejsc niebezpiecznych. Decyzje podjęte dzisiaj mogą zaważyć na życiu i zdrowiu twojego przyszłego dziecka.  

 

 

 

 

Autor: Stylnazdrowie.pl

comments powered by Disqus

Powrót ↑