Otyłość ma związek z obniżoną liczbą receptorów opioidowych w mózgu

Dodaj do ulubionych

Otyłość uznaje się za chorobę cywilizacyjną na całym świecie, ponieważ wiąże się ona z takimi chorobami, jak: cukrzyca typu II, choroba niedokrwienna serca i udar. I choć wiadomo, że niezdrowe nawyki żywieniowe są główną przyczyną otyłości, ludzie mają problem z ograniczeniem spożywanych posiłków. Według najnowszych badań okazuje się że otyłość ma związek z obniżoną liczbą receptorów opioidowych w mózgu.

Otyłość a związek z z obniżoną liczbą receptorów opioidowych w mózgu

Naukowcy z Uniwersytetu Aalto i UniwersytetuTurku odkryli powiązanie pomiędzy otyłością a neurotransmisją opioidów w mózgu.

Nowe badania pokazują sposób, w jaki otyłość wiąże się ze zmienioną funkcjonalnością receptorów opioidowych w mózgu, które są zaangażowane w wywoływanie uczucia przyjemności. Badacze odkryli, że w przypadku otyłości ma się do czynienia ze znacznie obniżoną liczbą receptorów opioidowych w mózgu. Jednakże nie zaobserwowano zmian w neurotransmisji dopaminy regulującej motywacyjne aspekty żywienia.

„Nasze odkrycia uwypuklają sposób, w jaki otyłość jest związana ze zmianami molekularnymi na poziomie mózgu. Istnieje możliwość, że brak receptorów opioidowych w mózgu sprawia, że osoby otyłe przejadają się, aby zrekompensować zmniejszone odczuwanie uczucia przyjemności w tym układzie” wyjaśniają prof. Lauri Nummenmaa i Henry Karlsson.

„Nasze odkrycia mają duże znaczenie dla lepszego poznania przyczyn otyłości. Pomogą zrozumieć mechanizmy związane z przejadaniem się, zastosować leczenie behawioralne i farmakologiczne oraz zapobiegać otyłości. Jednakże ciągle nie wiemy, czy zmieniona neurochemia mózgu jest przyczyną czy konsekwencją otyłości”.

Naukowcy mierzyli zawartość receptorów opioidowych µ (mu) i dopaminy II typu w mózgach osób o normalnej wadze i otyłych za pomocą pozytonowej tomografii emisyjnej PET w Centrum PET w Turku.

Autor: Stylnazdrowie.pl

comments powered by Disqus

Powrót ↑