Atletka uciekająca starości: Badacze poddali analizie mózg Olgi Kotelko

Dodaj do ulubionych

Latem 2012 roku, Olga Kotelko, 93-letnia atletka, która pobiła w swojej grupie wiekowej ponad 30 rekordów świata, odwiedziła Instytut Techniki i Nauki Zaawansowanej Uniwersytetu Illinois. Poddała się ona wielopłaszczyznowej analizie mózgu..

Wyniki eksperymentu, przedstawione w dzienniku Neurocase, pozwalają na ocenę wpływu ćwiczeń fizycznych na zdolności poznawcze osób starszych. 

Emerytowana nauczycielka i matka dwójki dzieci rozpoczęła swoją sportową karierę relatywnie późno. Zaczęła od gry w softball w wieku lat 65, by następnie po skończeniu 77 roku życia odkryć zamiłowanie do lekkoatletyki. W momencie swojej śmierci, która to nastąpiła pod koniec roku 2014, miała ona na koncie aż 750 złotych medali zdobytych w swojej grupie wiekowej na zawodach World Masters Athletics, a także ustanowione rekordy świata w biegu na 100 i 200 metrów, skoku wzwyż, skoku w dal, rzucie oszczepem, dyskiem oraz młotem. 

Z powodu braku rówieśników Kotelko, którzy mogliby służyć za punkt odniesienia podczas eksperymentu, badacze postanowili porównać jej aktywność fizyczną i umysłową z wynikami osiągniętymi przez grupę 58 cieszących się dobrym zdrowiem kobiet pomiędzy 60 a 78 rokiem życia, które to wiodły nieobfitujące w wysiłek fizyczny życie. 

 "Przygotowując badania niejednokrotnie zbieramy dane o osobach w przedziale pomiędzy 60 a 80 rokiem życia. Mamy jednak spore trudności ze znalezieniem relatywnie zdrowych 75-80 latków” powiedziała jedna z badaczek, Agnieszka Burzyńska, odpowiedzialna za prawidłowy przebieg eksperymentu. Wspomniała ona także, że w jej dziedzinie brakuje chętnych do przeprowadzania badań skupiających się na tej właśnie grupie osób starszych. 

 "Mimo, iż trudno generalizować i zrównywać jedną grupę badaną z ogółem społeczeństwa, to czujemy się wyróżnieni, że otrzymaliśmy szansę przeanalizowania struktury mózgu oraz zdolności poznawczych tak niezwykłej osoby” stwierdził Art Kramer, dyrektor instytutu oraz pomysłodawca badania.  

Podczas jednego z dni spędzonych w laboratorium, Kotelko została poddana rezonansowi magnetycznemu mózgu, ćwiczeniom wydolności układu krążeniowo-oddechowego na bieżni oraz testom poznawczym (z ich wynikami można zapoznać się poprzez XNAT; Zarówno Kotelko jak i jej córka zgodziły się aby dane upublicznić.)

 "Podczas obiadu, który jedliśmy wspólnie po długim dniu testów, spytałem Olgę czy jest zmęczona. Odpowiedziała, że rzadko czuje deficyt sił” opowiada Kramer “Trudno było powiedzieć to samo o młodych naukowcach, który ją badali.”  

Kobiety z grupy porównawczej poddano temu samemu zestawowi badań.  

Naukowcy starali się określić czy istnieje szansa, że rozpoczęty w późnym wieku wysiłek fizyczny spowolni – lub nawet cofnie – niektóre z procesów starzenia mózgu. 

 "Objętość mózgu zmniejsza się z wiekiem” stwierdziła Burzyńska. Dodała ona także, że pomiędzy mózgiem a czaszką zaczynają z czasem tworzyć się obszary wypełnione płynem a także powiększają się komory mózgu.  

 "Kora mózgowa, krańcowa warstwa komórek w której zachodzą procesy myślowe, również się kurczy. Substancja biała mózgu przenosząca sygnały nerwowe pomiędzy obszarami mózgu z upływem czasu traci swoją integralność strukturalną i funkcjonalną. Zmniejszeniu ulega także objętość płaszcza mózgowego” dodaje Burzyńska.   

Wcześniejsze badania wykazały, że regularne uprawianie ćwiczeń aerobowych może poprawić zdolności poznawcze oraz polepszyć funkcjonowanie mózgu u osób starszych. Aktywność fizyczna przyczynić się nawet może do powiększenia pewnych obszarów mózgowia.  

Mózg Kotelko dał naukowcom jedyny w swoim rodzaju wgląd w korzyści jakie niesie ze sobą zdrowy tryb życia prowadzony w podeszłym wieku.  

 "Mózg Olgi nie był zauważalnie skurczony, a komory nie uległy powiększeniu” relacjonuje Burzyńska. Z drugiej jednak strony, w substancji białej odkryto ślady postępującego starzenia.  

 "Olga cierpiała na nadwrażliwość substancji białej, co wskazywało na jej uszkodzenie. Jest to typowe zjawisko w przypadku osób po 65 roku życia. Problem z wiekiem tylko się pogarsza” 

W ujęciu ogólnym mózg Kotelko był w jednak doskonałym stanie, szczególnie w porównaniu z kobietami z grupy porównawczej. Ponadprzeciętnie prezentowała się także integralność substancji białej łączącej prawą z lewą półkulą mózgową, jak dodaje Burzyńska. 

"Olga legitymowała się najwyższą wartością współczynnika integralności substancji białej w mózgu, nawet w porównaniu z o wiele młodszymi od niej osobami badanymi”  

Substancja ta odpowiedzialna jest za właściwe wykonywanie takich czynności jak planowanie czy samokontrola. Z wiekiem jej ilość w mózgu zmniejsza się

Kotelko podczas testów zdolności poznawczych radziła sobie zauważalnie gorzej od jej młodszych koleżanek, jednakże o wiele lepiej od respondentów w podobnym wieku poddawanych testom w ramach wcześniejszego badania.  

 "Wykonywała ona zadania poznawcze o wiele szybciej niż inne osoby po dziewięćdziesiątym roku życia. Jej pamięć również była znacznie lepsza.” 

 Jak mówi Burzyńska, jej płaszcz mózgowy był mniejszy niż u młodszych badanych, jednocześnie przewyższając średnią dla osób w jej wieku. Mimo wielu ograniczeń, niniejsze badanie dało światu naukowemu pogląd na kondycję umysłową osób w starszym wieku. 

 "Badaniu poddaliśmy wyłącznie Olgę, więc trudno wyciągnąć na podstawie badań jednej osoby jakieś sensowne wnioski. Uważam jednak że niesamowitym doświadczeniem było móc poznać kogoś o tak doskonałej kondycji utrzymanej aż do wieku 93 lat. Osiągała ona niezwykłe wyniki w sporcie, a jej mózg był nad wyraz sprawny – skutecznie bronił się przed skutkami starzenia. Pokazuje to, że nawet w starszym wieku mózg pozostaje plastyczny. Potrzebujemy jednakże większej ilości dowodów na potwierdzenie tej tezy.” podsumowuje Burzyńska.  

 

Olimpijska Seniorka: 93-letnia atletka wykazuje ponadprzeciętną kondycję fizyczną i umysłową. 

Urodzona w 1919 roku Olga Kotelko jest jedną z najbardziej utalentowanych lekkoatletyczek w historii sportu. Zdobyła ona ponad 700 złotych medali oraz ustanowiła 24 rekordy świata. Co jeszcze ciekawsze, swoją atletyczną karierę rozpoczęła dopiero w wieku 77 lat.

Przez ostatnie półtorej dekady uczestniczyła ona także w wielu badaniach naukowych mających na celu zbadanie sposobów w jakie jej ciało przeciwstawia się skutkom starzenia. 93-letnia Olga poddała się także eksperymentom prowadzonym przez instytut pozostający pod nadzorem neurologa Arta Kramera. Chciała bowiem sprawdzić jak ze starzeniem radzi sobie jej mózg. 

Zobacz film 

Senior Olympian: 93-Year-Old Track Star Shows Physical & Mental Fitness

Autor: Stylnazdrowie.pl

comments powered by Disqus

Powrót ↑