Czy regularne ćwiczenia pomagają osobom mającym siedzący tryb życia?

Dodaj do ulubionych

Osoby uprawiające regularne ćwiczenia fizyczne również narażone są na problemy zdrowotne spowodowane siedzącym trybem życia

Spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej zwiększa ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych oraz przedwczesnego zgonu - również o osób uprawiających regularną aktywność fizyczną.  

Osoby stosujące się do zaleceń odnośnie dziennej dawki wysiłku fizycznego lub nawet trenujące przez dłuższy niż rekomendowany okres czasu w dalszym ciągu stają przed ryzykiem zapadnięcia na choroby przewlekłe, szczególnie w przypadku, gdy zbyt długo przebywają w pozycji siedzącej. Naukowcy dowiedli także, że kobiety wraz z postępem w latach spędzają w taki sposób coraz więcej czasu, co jeszcze bardziej zwiększa ryzyko.  

Badania dowodzą, że ludzie stosujący się do zaleceń odnoszących się do dziennej dawki aktywności fizycznej lub nawet trenujące przez dłuższy niż rekomendowany okres czasu również stają przed ryzykiem zapadnięcia na choroby przewlekłe, szczególnie jeżeli zbyt długo przebywają w pozycji siedzącej. Piotr Kaczmarczyk, zastępca dyrektora wykonawczego ds. populacji i zdrowia publicznego Biomedycznego Centrum Naukowego Pennington w Baton Rouge, przedstawi dane dotyczące wpływu siedzącego trybu życia na stan zdrowia podczas tegorocznego Zgromadzenia Przedstawicieli Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego w Phoenix.

 

Badania pokazują, że spędzanie zbyt dużej ilości czasu w pozycji siedzącej, przykładowo podczas wielogodzinnego oglądania telewizji, wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich przewlekłych problemów zdrowotnych jak choroby serca czy cukrzyca typu 2. Amerykańskie Stowarzyszenie ds. Chorób Serca zaleca co najmniej 150 minut treningu średniej intensywności tygodniowo. Osoby zaniedbujące aktywność fizyczną legitymują się wyższym ryzykiem przedwczesnego zgonu niż badani trenujący regularnie. Dane pochodzące z bazy Krajowego Badania Stanu Zdrowia oraz Przyzwyczajeń Żywieniowych pokazują, że kobiety – zwłaszcza te zmagające się z otyłością – wraz z wiekiem spędzają coraz więcej czasu w pozycji siedzącej. Dotyczy także to osób z wykształceniem wyższym…i to niezależnie od płci.

 

"Udało nam się dowieść, że długotrwałe i regularne przebywanie w pozycji siedzącej może mieć negatywny wpływ także na osoby niestroniące od aktywności fizycznej. Mimo, iż wiele osób ćwiczy więcej niż zalecane 150 minut tygodniowo, nadmiar czasu spędzonego w pozycji siedzącej negatywnie przekłada się na ich stan zdrowia." powiedział Kaczmarczyk.

 

Badania zorientowane na analizę korelacji występującej pomiędzy ćwiczeniami fizycznymi a siedzącym trybem życia pokazują, że nawet przy znacznej ilości uprawianego regularnie wysiłku, zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej może mieć destrukcyjny wpływ na organizm.  

Autor: Stylnazdrowie.pl

comments powered by Disqus

Powrót ↑